قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
اهداف تامین اجتماعی در قالب سطح‌بندی خدمات درمانی تشریح شد

اهداف تامین اجتماعی در قالب سطح‌بندی خدمات درمانی تشریح شد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


اهداف تامین اجتماعی در قالب سطح‌بندی خدمات درمانی تشریح شد

به گزارش روز شنبه اقطاع نیوز از سازمان تامین اجتماعی، امیرعباس منوچهری در وبینار «سطح‌بندی ارائه خدمات درمانی در سازمان تأمین اجتماعی» به مروری اجمالی بر تاریخچه سطح بندی در دنیا و ایران پرداخت و افزود: در تعاریف بین المللی، قدم اول سطح بندی، خدمات اولیه سلامت است. ایجاد نظام ارجاع دغدغه قدیمی کشور است و اقدامات اثربخشی بر سطح بندی و لایه بندی خدمات و پزشک خانواده انجام شده است.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی نیز در این راستا گام برداشته است، گفت: این سازمان با درنظر گرفتن استانداردهای وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی طرح وبرنامه ها را پیش می برد. در سال ۶۸ و ۶۹ که قانون الزام تصویب و آیین نامه های اجرایی ابلاغ شد، اقدامات بخش درمان نیز آغاز شد.

منوچهری ادامه داد: طی سال های متمادی در شهرهای مختلف مراکز درمانی متعددی احداث شد و اکنون در همه شهرستان های بالای ۲۰ هزار  بیمه‌شده درمانگاه وجود دارد و شمار درمانگاه ها نیز به ۳۰۸ مورد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه بررسی سال گذشته نشان می دهد حدود ۷۰ شهر و شهرستان با افزایش جمعیت روبه رو و مشمول این قانون قرار می گیرند، گفت: ۷۷ بیمارستان در مراکز استان ها و دوسوم بودجه درمان در بخش درمان غیرمستقیم و خرید خدمت و یک سوم در بخش درمان مستقیم هزینه می شود.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی افزود: طی سال های گذشته این بحث مطرح بوده است که سازمان به عنوان یک سازمان بیمه ای باید به دنبال خرید خدمت باشد یا ارائه خدمت؟ تولید مستقیم خدمت در بین سازمان های بیمه ای در دنیا شاید منحصر به فرد باشد.

منوچهری با اشاره به اینکه مستنداتی را از وزارت بهداشت درباره سطح بندی و لایه بندی دریافت و نقشه راه وزات بهداشت تا سال ۱۴۰۴ را مدنظر قرار گرفته است، گفت: امروز بانک اطلاعاتی جامعی در اختیار داشته که تمام ظرفیت های درمانی کشور در تمام حوزه ها و بخش ها در آن احصا و امکانات درمانی هر شهر، شهرستان و… وجود و مبنای سطح بندی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اهدافی که سازمان تامین اجتماعی در قالب سطح بندی خدمات دنبال می کند، عنوان کرد: توزیع عادلانه خدمات درمانی و تسهیل دسترسی مردم، ضابطه مند شدن خدمات درمانی، پرهیز از دخالت عوامل سیاسی بر سلامت مردم، مدیریت بهینه منابع درمان بر مبنای اصول علمی و اقتصاد درمان و استقرار سیستم ارجاع استاندارد با نگاه ملی از جمله اهدافی اصلی سازمان است.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی همچنین با اشاره به عوارض دسترسی خدمات درمانی گفت: سازمان درصدد توزیع عادلانه و تسهیل دسترسی است؛ اگر در سطح پایه بتوان خدمات استاندارد و مدونی را ارائه داد، کار بیمار به سطوح بالاتر نرسیده و از بسیاری بیماری ها در آینده نیز پیشگیری خواهد شد.

منوچهری ادامه داد: اکنون دیدگاه ها کاملا متفاوت و به سمت سلامت محوری و اتخاذ رویکرد پیشگیرانه حرکت می کند. اگر دسترسی به خدمات درمانی بیش از حد مورد انتظار باشد، نگرانی از بابت هدررفت منابع سازمان و افزایش تقاضاهای القایی وجود دارد. دسترسی اندک و دسترسی بالا هر یک می تواند عوارضی داشته باشد، بنابراین لازم است یک تعادل و توازنی ایجاد شود که سطح بندی می تواند به این مهم نیز کمک کند.

وی با اشاره به سطح بندی در سه محور خدمات بستری، سرپایی و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: در خدمات بستری در سطح کشور تفاوت های قابل توجهی میان استان ها وجود داشته و استان سیستان و بلوچستان در خدمت بستری جزو محروم ترین استان ها بوده است. دومین استان محروم انیز ستان البرز است.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه نسبت های تخت بیمارستانی احصا و وضعیت ۴۴۰ شهرستان از نظر خدمات بستری مشخص شده است؛ به چهارلایه سطح بندی خدمات اشاره کرد و گفت: اداره سطح بندی خدمات در تشکیلات جدید معاونت درمان گنجانده و کارگروه های تخصصی با محوریت اداره سطح بندی و اداره ارزیابی عملکرد تشکیل شده است و کار را به صورت تخصصی دنبال می کند.

وی افزود: بیش از ۱۰ مطالعه روز دنیا مبنای کار قرار گرفته است، بانک های اطلاعاتی آماده و جداولی تهیه شده که با فیلترهای مختلف تکلیف سازمان را در سطح مشخص می کند. ضوابط سطح بندی در بخش سرپایی، بستری و تجهیزات تعریف شده و طبق آن عمل می شود. مبنای کار نیز لایه بندی وزارت بهداشت است.

منوچهری با بیان اینکه ۴۴ شهرستان مشمول لایه اول، ۲۴۹ شهرستان لایه دوم، ۱۱۶ لایه سوم و ۳۰ شهرستان مشمول لایه چهارم هستند، گفت: در نهایت با احصای وضعیت موجود و مطلوب بر اساس نقشه راه وزارت بهداشت به این جمع بندی رسیده که لازم است با جذب ۱۶۴۰ میلیارد اعتبار که در بودجه امسال مصوب و ابلاغ شد، به عدالت نزدیک تر شد.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: بخشی از این مبلغ صرف ایجاد ۵۵۱ تخت بستری فعال در کشور بدون افزایش فضای فیزیکی می شود. همچنین ۱۴ دستگاه تجهیزات پزشکی پیشرفته مانند سی تی اسکن و ام آر آی خریداری و برای شهرستان های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت و شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت قرار است، ۲۵۰ میلیارد اعتبار نیز صرف ارتقای خدمات درمانی شود.

دسترسی همگان به خدمات درمانی از اهداف سطح‌بندی است

حسن امین‌لو نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و صاحبنظر حوزه سطح‌بندی خدمات درمانی نیز با مروری بر پیشینه شکل گیری سطح بندی خدمات درمانی گفت: اولین برنامه توسعه پنج ساله کشور در مجلس سوم و در سال ۱۳۶۸ تصویب شد. برنامه های اول و دوم توسعه از ساختاری جزئی نگر تبعیت و تمامی جزئیات یک برنامه، در قانون برنامه توسعه درج می شد.

وی افزود: در حوزه خدمات درمان بستری باید شاخص تخت به ازای هر هزار نفر به ۱.۶ تخت بیمارستانی برسد. بلافاصله بعد از تصویب برنامه اول قانون بودجه سال ۶۸ مورد بررسی قرار گرفت و این شاخص ملاک عمل تصمیم گیری در قانون بودجه سال ۶۸ قرار گرفت و در سال ۶۹ هم بر این مبنا تعیین شد.

امین لو با بیان اینکه گرچه دولت و سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت در لایحه هدف دیگری را دنبال می کردند، اما نمایندگان مجلس با این مستند قانونی در لایحه تقدیمی دولت دخالت و این اعتبار که باید به ازای هر هزار نفر، ۱.۶ تخت بیمارستانی وجود داشته باشد را به مجلس پیشنهاد دادند و ۳۰۰۰ تخت در سال ۶۸ و ۵۰۰۰ تخت بیمارستانی در قانون بودجه سال ۶۹ در قالب ۹۶ بیمارستان به تصویب رسید.

مدیر اسبق بهداشت و درمان سازمان برنامه و بودجه افزود: هر یک از نمایندگان برای استدلالشهرستان خود را درنظر می گرفت و برحسب جمعیت تعداد تخت های بیمارستانی مورد نیاز را محاسبه و بر ساخت بیمارستان و رفع کمبودها تاکید می کرد.

وی با بیان اینکه در برنامه دوم توسعه تعدادی از این بیمارستان ها به بهره برداری رسیدند، اظهار کرد: ۱.۶ تخت برای هر ۱۰۰۰ نفر، برای تمامی تخصص ها بود، در حالی که در یک شهرستان با ۱۰۰ هزار جمعیت، میزان بیماردهی برای برخی از تخصص ها به اندازه ای نبود که بتوان بخشی را بدان اختصاص داد. این موضوع باعث فضاهای اضافی در برخی بیمارستان ها شد.

نماینده سابق مجلس و صاحب‌نظر در حوزه سطح‌بندی خدمات درمانی با تاکید بر این که باید یک سطح بندی انجام شود، گفت: براساس اهداف سطح بندی، همگان باید به خدمات درمانی در جای مناسب خود دسترسی داشته باشند و فضای ایجاد شده اضافه بر میزان مورد استفاده نباشد و اتلاف منابعی صورت نگیرد.

وی با اشاره به اینکه در برخی شهرستان ها که جمعیت کمتری داشتند، خدمات درمان بستری در چهار تخصص جراحی عمومی، داخلی، اطفال و زنان و زایمان مورد نظر قرار گرفت، گفت: این امر اما به مفهوم بی نیازی از تخصص های دیگر درمان نبود و این امکان وجود داشت که برای چند شهرستان، یک بیمارستان با بخش های تخصصی دایر کرد. 

امین لو ادامه داد: در هر شهرستان به تناسب نیاز و بیماردهی، تخت بیمارستانی مورد نیاز برای هر شهرستان مشخص شد. به این ترتیب کل کشور از نظر سطح بندی به چهار طبقه تقسیم شد. سطح اول به کل شهرستان ها با چهارتخصص اولیه مربوط می شد. سطح دوم به تخصص هایی چون چشم و ارتوپدی برمی گشت که برای هر چند شهرستان یک بخش تخصصی در یک بیمارستان دایر می شد. سطح سوم شامل کلیه تخصص ها در تمام مراکز استان ها بود.

وی افزود: سطح چهارم شامل برخی تخصص ها برای هر چند مرکز استان بود و ۱۰ تا ۱۲ بیمارستان مشمول سطح چهارم می شدند.

نماینده سابق مجلس و صاحب‌نظر در حوزه سطح‌بندی خدمات درمانی با بیان اینکه این برنامه به تصویب دولت رسید، در قالب کتابچه ای منتشر و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفت گفت: این میثاق نامه در ماده ۱۹۳ برنامه سوم توسعه نیز قید شد. قرار بود برنامه سطح بندی هر پنج سال یکبار مورد بازنگری قرار بگیرد که اصلاحیه سومش در سال ۹۷ انجام شد.

وی تاکید کرد: در برخی موارد به علت فشارها و مصلحت های سیاسی این نرخ شکسته شد. اگر پای آن میثاق مانده بودیم، قطعا کار بهتر انجام می شد. این برنامه در حال حاضر نیازمند تجدیدنظر است، اما باید به آن عمل شود.

به عقیده وی، ر برنامه سطح بندی خدمات در برنامه سوم توسعه همچنینباید به معادل تعداد مشخصی تخت بیمارستانی، ۱۰ درصد تخت مراقبت ویژه ایجاد می شد. اگر این کار صورت گرفته بود امروز ۱۵ هزار تخت ویژه وجود داشت و در شرایط کنونی با شیوع کرونا، جامعه با محدودیت های کمتری مواجه می شد.

امین لو افزود: پرهیز از جزیره ای عمل کردن ضروری است و تمام امکانات در بیمارستان های وزارت بهداشت، تامین اجتماعی و …  باید در یک مجموعه قرار بگیرد تا مردم در بهترین شرایط و موقعیت ها خدمات درمانی مورد نیاز را دریافت کنند.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزاهداف تامین اجتماعی در قالب سطح‌بندی خدمات درمانی تشریح شدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.