قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

افزایش نگرانی ها از قدرت گیری القاعده پس از خروج قوای خارجی از افغانستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان | افغانستان


افزایش نگرانی ها از قدرت گیری القاعده پس از خروج قوای خارجی از افغانستان

القاعده 550x295 - افزایش نگرانی ها از قدرت گیری القاعده پس از خروج قوای خارجی از افغانستان

اقطاع نیوز: به گفته مقام‌های امریکایی، خروج زودهنگام می‌تواند به طور بالقوه دریچه ای برای القاعده برای بازسازی قدرت خود در داخل کشور باز کند…

برخی مقام‌های بلند پایه اداره استخباراتی امریکا گفته، در صورتی‌که نیروهای نظامی این کشور از افغانستان خارج شوند، طالبان بر این کشور مسلط و القاعده نیز قوی‌تر خواهد شد.

این مقام‌های امریکایی افزوده اند که اگر بدون کدام توافق، نیروهای نظامی امریکا افغانستان را ترک کنند، طالبان بر بخش‌های بزرگ این کشور حاکم خواهند شد.

آنان هشدار داده اند که در آن صورت، القاعده نیز در افغانستان قوی‌تر خواهند شد.

روزنامه نیویارک تایمز گزارش می‌دهد که آژانس‌های استخباراتی ایالات متحده به حکومت جو بایدن گفته اند که اگر عساکر امریکایی پیش از رسیدن به توافق نامه تقسیم قدرت میان طالبان و حکومت افغانستان، این کشور را ترک کنند، این کشور می‌تواند طی دو یا سه سال پس از عقب نشینی نیروهای بین المللی تا حد زیادی زیر کنترول طالبان قرار گیرد.

به گفته مقام‌های امریکایی، خروج زودهنگام می‌تواند به طور بالقوه دریچه ای برای القاعده برای بازسازی قدرت خود در داخل کشور باز کند.

مقام‌های امریکایی می‌گویند ارزیابی محرمی که در این باره برای نخستین بار سال گذشته به حکومت دونالد ترمپ تهیه شده بود، آخرین ارزیابی از مجموعه پیش بینی های شفاف آینده افغانستان است که تحلیلگران استخباراتی در طول جنگ دو دهه گذشته ارائه داده اند.

در بخشی از این ارزیابی آمده است که هرگاه نیروهای امریکایی شتاب زده از افغانستان بیرون شوند، این کار منجر به ظهور دوباره شبکه القاعده و گروه‌های هراس افگن دیگر چون داعش خواهد شد.

این در حالی است که رییس جمهور بایدن هم اخیراً گفته که خروج نظامی تا ماه می از افغانستان دشوار است و از لحاظ تخنیکی امکان ندارد.

اما طالبان هشدار داده که در صورت عدم خروج نیروهای امریکایی مطابق توافقنامه دوحه تا اول ماه می، جنگ برعلیه آنان را آغاز خواهند کرد.آرشیو افغانستان | سرویس خبری اقطاع نیوزافزایش نگرانی ها از قدرت گیری القاعده پس از خروج قوای خارجی از افغانستاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.