قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
افزایش دانش فنی بهره‌برداران یکی از اهداف جشنواره خرما

افزایش دانش فنی بهره‌برداران یکی از اهداف جشنواره خرما – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


افزایش دانش فنی بهره‌برداران یکی از اهداف جشنواره خرما

به گزارش خبرنگار اقطاع نیوز در خوزستان، تورج نوروزی سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در جلسه هم‌اندیشی و هماهنگی برگزاری آئین شکرگزاری و جشنواره خرما که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، مسئولان استانداری، معاونان و مدیران سازمان، مقامات فرابخشی کشاورزی و کشاورزان و نخلداران استان برگزار شد اظهار کرد: امسال در زمینه تولید خرما هم به لحاظ کمی و هم کیفی شاهد رشد قابل توجهی هستیم.

وی ضمن اشاره به ظرفیت و پتانسیل استان در زمینه کشت، تولید و همچنین برگزاری آئین شگرگزاری و جشنواره خرما افزود: در پایان این جشنواره باید شاهد خروجی‌های مثبت در میان بهره‌برداران استان باشیم.

نوروزی در ادامه نصریح کرد: افزایش دانش فنی بهره‌برداران و نخلداران یکی از اهداف مهم برگزاری جشنواره خرما است.

در ادامه این جلسه حسنی نسب مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: علاوه بر تمام ویژگی‌های منحصر به فرد استان در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی، تولید خرما نیز سنبل و نماد این استان بوده که الگوی کشت و پرورش این محصول در خوزستان بی نظیر است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ از ۴۱ هزار هکتار سطح زیر کشت نخیلات استان ۱۷۰ هزار تن محصول برداشت شد که این میزان در ۱۳۹۸ به ۲۳۰ هزار تن ارتقاء یافت و شاهد رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال گذشته و رشد ۲۰ درصدی نسبت به سالهای نرمال را در تولید این محصول در استان بودیم.

حسنی نسب در ادامه ضمن اشاره به ارقام کشت شده خرما در استان تصریح کرد: در استان خوزستان بالغ بر ۷۵ رقم خرما کشت می‌شود که از مهمترین آنها می‌توان به استعمران، برحی، زاهدی، گنطار، خضراوی، بریم و کبکاب اشاره کرد.

وی با بیان این مطلب که ۸۰ درصد خرمای تولید شده در استان درجه یک است عنوان کرد: از ۲۳۰ هزار تن خرمای تولید شده ۵۰ هزار تن به صورت رطب و خارک و ۱۷۵ هزار تن به صورت خرما مورد مصرف قرار می‌گیرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ضمن اشاره به پیگیری تشکیل صندوق حمایت از توسعه خرما بیان کرد: با تشکیل این صندوق فعالان عرصه تولید خرما زیر چتر حمایتی این صندوق قرار خواهند گرفت که امیدواریم با پیگیری و تشکیل این صندوق نام خوزستان به عنوان اولین استان در راه‌اندازی آن ثبت شود.

 آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزافزایش دانش فنی بهره‌برداران یکی از اهداف جشنواره خرمانمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.