قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
خبرگزاری سروش

ارتقای ضریب مکانیزاسیون در دولت تدبیر و امید/ ضرورت استفاده از فناوری در بخش کشاورزی


ارتقای ضریب مکانیزاسیون در دولت تدبیر و امید/ ضرورت استفاده از فناوری در بخش کشاورزی

وزیر جهاد ‌کشاورزی بر ضرورت استفاده از فناوری در بخش کشاورزی تاکید کرد.

 

*** جذابیت‌های بخش کشاورزی

 

به گزارش اقطاع نیوز، کاظم خاوازی با اشاره به جذابیت‌های بخش کشاورزی، اظهار داشت:

رصد مسائل کشور حاکی از دستگیری بخش کشاورزی در زمان تنگنا و فشارهای ناخواسته است و بخش زیادی از موضوع اقتصاد بدون نفت شاید از طریق این بخش قابل تحقق باشد.

با این وجود، بخش کشاورزی در سال‌های گذشته مغفول مانده و متناسب با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها به آن توجه نشده است، در حالی که توجه ویژه به آن می‌تواند تضمین‌کننده آینده همه فرزندان این رمز و بوم باشد.

به جرات می‌توان گفت در جهان، هیچ کشوری به اندازه ایران پتانسیل آبزی‌پروری ندارد، همچنین سرزمین‌های ناشناخته‌ای مثل استان سیستان و بلوچستان داریم که می‌تواند قطب تولید میوه‌های گرمسیری باشد.

 

 

*** ارتقای ضریب مکانیزاسیون

 

 

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی مظلوم واقع شده، به بخش صنعت اشاره کرد و گفت

اگر همان‌قدر که به صنعت خودروسازی داخلی توجه شده بود به ظرفیت‌های تولید ادوات و ماشین‌آلات مورد نیاز بخش کشاورزی توجه می‌شد، می‌توانستیم در تولید محصولات، همچنین بهره‌وری آب ارتقای فوق‌العاده‌ای داشته باشیم.

 

خاوازی، با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی، به ارتقای ضریب مکانیزاسیون از ۱.۲ اسب بخار در هکتار در ابتدای دولت به ۱.۸ اسب بخار در هکتار در حال حاضر اشاره کرد و افزود:

در هفت سال گذشته بیش از ۱۱ هزار تراکتور در کشور تولید شد، اما کشاورزان هنوز برای دریافت امکانات این‌چنینی در صف و نوبت هستند.

 

وی خواستار احداث ده‌ها کارخانه تولید تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی در کشور به منظور ورود سریع‌تر فناوری به بخش کشاورزی شد و گفت:

در مجموع، نگاه جامع و کامل عملیاتی و اجرایی نسبت به این بخش در مقایسه با سایر بخش ها ضعیف است، در حالی که می‌تواند تاثیر زیادی در اشتغال‌زایی و صادرات داشته باشد.

امکانات زیادی از جنگل، مرتع، آب، خاک، زراعت، بیابان و حتی آب در اقیانوس هند در اختیار داریم که هر یک از آنها می‌تواند منابع عظیمی از اشتغال، ارزآوری و درآمدزایی برای کشور به دنبال داشته باشد.

 

 

*** گستره فعالیت وزارت جهاد

 

 

خاوازی با یادآوری اینکه گستره فعالیت وزارت جهاد کشاورزی از اعماق اقیانوس تا نوک قله کوه‌ها و دل جنگل‌ها است، خاطرنشان‌کرد:

در موضوع گیاهان دارویی ایران می‌تواند یکی از قطب‌های بزرگ جهان باشد.

ذخایر عظیمی در خلیج‌فارس، دریای‌عمان و دریای خزر داریم که به آنها توجه نشده است، در حالی که محیطی مناسب در تولید جلبک و آبزیان هستند که هر یک از آنها علاوه بر تغذیه، در علم پزشکی نیز کاربرد داشته و منشایی برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی است.

 

وی به حجم عظیم نقدینگی کشور اشاره کرد و گفت:

جذب این نقدینگی می‌تواند علاوه بر سرمایه‌گذاری در بخش، به ارتقای نشاط و شادابی جامعه کمک کند.

این در حالی است که به‌طور مثال میوه عناب و نحوه استفاده از آن هنوز در کشورمان به خوبی شناسانده نشده، در استفاده از زرشک و زعفران و بازاررسانی آن‌ها مشکل داریم و در بخشی همچون ماهیان زینتی ظرفیت بالایی برای صادرات به خارج از کشور وجود دارد.

خاوازی با تاکید بر اینکه در بحث آبخیزداری اتفاقات بسیار مثبتی در سال‌های گذشته رخ داده، به برنامه‌های بیابان‌زدایی و زراعت چوب -که یکی از آرزوهای همه مسوولان بوده- اشاره کرد.

 

 

*** کاهش فشار به جنگل‌ها با اجرای زراعت چوب 

 

 

به گزارش اقطاع نیوز، وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به برنامه‌ریزی برای زراعت چوب در سال ۹۹، اظهار داشت:

سال ۹۹ زراعت چوب در گستره ای به وسعت حدود ۳۰ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده تا فشار بر جنگل‌ها کاسته شده و مساله توقف برداشت و تنفس جنگل که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید زیادی داشتند، تحقق یابد.

کارهای زیادی در بخش کشاورزی انجام شده که باید به اطلاع مردم ایران برسد، باید ظرفیت‌های موجود در بخش‌های مختلف را به خوبی منعکس کنیم تا سرمایه‌گذارها تشویق به حضور در این بخش شوند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع

اقطاع نیوزآرشیو اخبار فرهنگی سرویس خبری اقطاع نیوزارتقای ضریب مکانیزاسیون در دولت تدبیر و امید/ ضرورت استفاده از فناوری در بخش کشاورزینمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.