قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
ممنوعیت خروج گوشت قرمز از استان در صورت تداوم افزایش قیمت - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

احداث مرز جدید گمرکی وسیع میان ایران و افغانستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


احداث مرز جدید گمرکی وسیع میان ایران و افغانستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

علی رسولیان در گفتگو با اقطاع نیوز با اشاره به احداث مرز جدید گمرکی میان ایران و افغانستان، گفت: هرات یکی از شهرهای بزرگ کشور افغانستان است، لذا جمهوری اسلامی ایران به دنبال این بود تا خط آهن جمهوری اسلامی ایران به شهر هرات افغانستان وصل شود. 

معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه این مسیر ریلی شهر هرات را در غرب افغانستان به شبکه ریلی ایران متصل می‌کند، اظهار کرد: ساخت راه‌آهن خواف ـ هرات در قالب چهار قطعه در مجموع به طول ۱۹۳ کیلومتر از سال ۱۳۸۶ آغاز شده که سه قطعه آن به طول ۱۳۹ کیلومتر در تعهد جمهوری اسلامی ایران بوده که در مراحل پایانی کار قرار دارد. یک قطعه از آن هم در تعهد کشور افغانستان بوده که در قطعه چهارم هنوز کاری نشده و کشور افغانستان به دنبال احداث آن است. 

 وی افزود: استان خراسان رضوی به دلیل محدودیت‌هایی که از نظر زیرساخت‌ها و امکانات در مرزهای گمرکی، رشد ترانزیت کالا به کشور افغانستان و هزینه‌های بالای حمل و نقل داشت به دنبال ساخت این گمرک بود، لذا پیشنهاد این بود که راه‌آهن تا راه روزنک که نزدیک شهر هرات افغانستان است، افتتاح شود.

رسولیان بیان کرد: برای عبور این راه‌آهن می‌بایست یک مرز وسیع گمرکی ایجاد می‌شد، نقطه اتصال جمهوری اسلامی ایران و افغانستان راه شمتیغ است که قرار است در هیئت دولت به تصویب برسد، بنابراین با تصویب این مرز توسط دولت یک مرز گمرکی وسیع بین ایران افغانستان در شمتیغ ایجاد می‌شود.

معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه احداث این مرز اثرات بسیار خوبی در مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان خواهد داشت، گفت: مورد اول این است که هزینه‌های ترانزیت را به شدت برای کشور افغانستان کاهش می‌دهد و مسیر ترانزیتی ایران را مقرون به صرفه می‌کند، دوم اینکه هزینه‌های صادرات کالاهای کشور ایران که شامل هزینه‌های حمل و نقل، تخلیه، بارگیری و … می شود را کاهش می‌دهد و سوم اینکه ترافیک حاکم در مرزها مانند مرز دوغارون را کاهش می‌دهد.

 وی افزود: حتی ممکن است صادرات خیلی از کالاهای ما را مقرون به صرفه کند، به طور مثال برخی اوقات هزینه‌های حمل و نقل مانع از اقتصادی بودن یک کالا می‌شود.

رسولیان با بیان اینکه این طرح برای کشور افغانستان هم بسیار ارزشمند و با اهمیت است و هزینه‌های مصرفی مردم افغانستان را کاهش داده و توسعه اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: از آنجا که کشور افغانستان در زمینه صنایع معدنی قوی است، می‌تواند از این مسیر برای حمل و نقل مواد معدنی خود استفاده کند، ضمن اینکه این راه‌آهن از مسیر سنگ‌آهن سنگان خواف عبور می‌کند که این راه آهن، زمینه را برای فعالیت‌های صنایع معدنی ایجاد می‌کند.

معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، گفت: امید داریم این راه‌آهن در دو ماه آینده به بهره‌برداری برسد، این مرز گمرکی در کمیسیون‌ها به تصویب رسیده و فقط نیاز به مصوبه دولت دارد که به زودی این مصوبه صادر خواهد شد.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزاحداث مرز جدید گمرکی وسیع میان ایران و افغانستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.