قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
اثر روغن پاشی درختان میوه در کاهش جمعیت آفات زمستان گذران

اثر روغن پاشی درختان میوه در کاهش جمعیت آفات زمستان گذران – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


اثر روغن پاشی درختان میوه در کاهش جمعیت آفات زمستان گذران

به گزارش خبرنگار اقطاع نیوز در استان خراسان شمالی، محمد رضایی افزود: زمستانگذرانی برخی از آفات درختان میوه استان مانند انواع شپشکها، شته ها، کنه ها در فصل زمستان در روی شاخه و تنه درختان می باشد، بنابراین یکی از راه‌های کنترل و کاهش خسارت آفاتی مانند شپشک‌ها، شته‌ها، کنه‌ها و تخم‌های بعضی آفات درختان میوه  استفاده از روغن های زمستانه است.

وی گفت: تنفس حشرات و یا تخم آفات از طریق منافذی که در پوست بدن یا تخم قرار داشته، انجام می گیرد بنابراین روغن در اثر تماس با پوشش سطح بدن حشرات و سطح تخم ها باعث انسداد منافذ تنفسی آنها و نهایتا منجر به خفگی شده و بدین وسیله از فعالیت و خسارت آنها جلوگیری می‌شود.

رضایی خاطرنشان کرد: این عملیات باعث از بین رفتن تخم ها و آفاتی که در حال زمستان گذرانی در بخش های مختلف شاخه و تنه ی درخت بوده، می شود و جمعیت آفات در سال پیش رو را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی توصیه کرد: بهترین زمان روغن پاشی بعد از آخرین احتمال یخ زدگی و یا دو هفته قبل از شکوفایی درختان انجام گیرد یعنی زمانی که دیگر احتمال این که دما به زیر صفر درجه برسد وجود نداشته باشد، زیرا روغن پاشی موجب بیدار شدن و رشد جوانه ها می شود و اگر بعد از رشد جوانه ها دما به زیر صفر درجه برسد جوانه ها دچار یخ زدگی شده و از بین خواهند رفت و این دوره بسته به منطقه جغرافیایی از اواخر بهمن ماه الی اواخر اسفند ماه متفاوت است.

رضایی، میزان مصرف روغن زمستانه را، ۴-۲ درصد و به طور متوسط سه درصد توصیه کرد.

جهت تاثیرگذاری بهتر روغن­های زمستانه، توصیه می گردد همراه با روغن از یکی از سموم رایج مانند زولون، دورسبان، دیازینون نیز استفاده شود. به جهت تماسی بودن روغن مصرفی، محلولپاشی تمام قسمتهای تنه و شاخه های درختان ضروری است.

 

 آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزاثر روغن پاشی درختان میوه در کاهش جمعیت آفات زمستان گذراننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.