قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
ابداع چشم بیونیکی که قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند

ابداع چشم بیونیکی که قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان | افغانستان


ابداع چشم بیونیکی که قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند

محققان تصمیم دارند یک چشم بیونیک را به طور آزمایشی در انسان ایمپلنت کنند. البته آماده سازی و تحقیقات برای انجام این عمل از حدود ۱۰ سال قبل آغاز شده است.

 محققان دانشگاه موناش در استرالیا ایمپلنت های بی سیمی ابداع کرده اند که روی سطح مغز قرار می گیرند و قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند.
blank

این فناوری سیستم بینایی بیونیک جناریس(Genaris bionic vision system) نام دارد و شامل گجتی است که روی سر قرار می گیرد و مجهز به دوربین و فرستنده بی سیم، یک واحد پردازنده بصری و نرم افزار و همچنین کاشی های کوچک ۹ در ۹ میلی متر است که در مغز ایمپلنت می شوند.

دوربین این سیستم از صحنه های اطراف فیلمبرداری می کند و آن را به پردازنده بصری می فرستد تا اطلاعات آن استخراج و به فرستنده منتقل شود. در مرحله بعد اطلاعات به دست آمده به مداری پیچیده در هر ایمپلنت ارسال و به الگویی از پالس های الکترونیکی تبدیل می شود که با استفاده از میکروالکترودها مغز را تحریک می کنند.

به گفته محققان چنین پروتزی برای افرادی کارآمد است که بینایی خود را از دست داده اند و به تحریک الکتریکی کورتکس بینایی (منطقه ای از مغز که اطلاعات بصری را دریافت،یکپارچه و پردازش می کند) منجر می شود.

آزمایشگاه این دستگاه روی گوسفند ها موفقیت آمیز بود و هیچ عوارض جانبی نداشت. 

در حال حاضر محققان مشغول جمع آوری سرمایه برای ساخت و توزیع این ایمپلنت هستند که به زودی می توان آن را برای درمان بیماری های دیگر از جمله فلج نیز استفاده کرد.

 البته علاوه بر محققان استرالیایی، پژوهشگران متعددی در سراسر جهان مشغول تحقیق درباره فناوری اتصال مغز به رایانه هستند. الون ماسک نیز مشغول توسعه تراشه ای است که اخیرا آن را در خوک ها ایمپلنت کرده است.

پنجشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۲آرشیو افغانستان | سرویس خبری اقطاع نیوزابداع چشم بیونیکی که قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کندنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.