قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
آمار بستری‌های کرونا در رفسنجان مطلوب نیست/طرح «شهید سلیمانی» با قاطعیت اجرا شود

آمار بستری‌های کرونا در رفسنجان مطلوب نیست/طرح «شهید سلیمانی» با قاطعیت اجرا شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


آمار بستری‌های کرونا در رفسنجان مطلوب نیست/طرح «شهید سلیمانی» با قاطعیت اجرا شود

به گزارش اقطاع نیوز از رفسنجان، مجید فصیحی‌هرندی صبح امروز در اولین جلسه هماهنگی قرارگاه عملیاتی طرح محله‌محور شهید حاج قاسم سلیمانی ستاد کرونا با اشاره به اهداف این طرح اظهار داشت: اینکه بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را کند و کاهش دهیم ارزشمند است و راهبردهایی در طرح وجود دارد که مشخص است که باید رعایت کنیم.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: تأثیری که فاصله‌گذاری اجتماعی می‌گذارد خیلی مهم است مردم بدانند اگر یک اقدام کوچکی در جهت قطع زنجیره بردارند، آثار آن را میدانی خواهیم دید.

وی بیان کرد: رفسنجان شهری با وضعیت قرمز و حاد است و اگر به گونه‌ای این وضعیت را به سمت نارنجی سوق دهیم خیلی از محدویت‌ها کاهش پیدا می‌کند و مردم می‌توانند با شرایط عادی اما با رعایت‌ پروتکل‌ها به زندگی عادی خود ادامه دهند.

حجت‌الاسلام اصغر عسکری امام جمعه رفسنجان با تسلیت ارتحال آیت‌الله جعفری امام جمعه سابق کرمان و گرامیداشت هفته بسیج به اهمیت سلامتی از دیدگاه اسلام اشاره و بیان داشت: ضمن رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی، صبح و شب از خداوند عافیت و سلامتی بخواهید.

وی با بیان اینکه برای سلامتی هرچه هزینه شود اسراف نشده است، ابراز کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بیماری در حال تسری از طریق دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی‌ست، باید فرهنگسازی شود مردم نسبت به حذف این دورهمی‌ها اقدام کنند تا زنجیره بیماری قطع شود و سلامتی به جامعه و خانواده‌ها برگردد.

علی اسماعیلی‌‌ندیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه وضعیت شهرستان رفسنجان به گونه‌ای رقم خورد که در فاصله بین شهریور تا اواخر مهر علاوه بر شروع مهمانی‌ها و دورهمی‌ها ورود تعداد کارگران فصلی برای برداشت پسته موجب آمار مبتلایان را افزایش دهد، تصریح کرد: گردش سهمگین ویروسی در جامعه ایجاد شد که در بعضی مقاطع به نظر می‌رسید که کنترل آن از دست ما خارج شود که خوشبختانه اینگونه نشد.

وی بیان کرد: مردم با رفتارهای بسیار بد غیربهداشتی در کنار ۱۰ برابر سرایت‌پذیری کووید ۱۹ سبب گردش گسترده‌ ویروس در خانواده‌ها شدند.

اسماعیلی‌ندیمی ادامه داد: در بخش بهداشت و درمان مشکلاتی ایجاد شد و تعداد زیادی از پرسنل ما به کووید ۱۹ مبتلا شدند و یکی از پرسنل با اخلاق اتاق عمل در اثر گرفتاری کرونا از دست رفت.

وی خاطرنشان کرد: از دو هفته قبل مقررات سختگیرانه نسبتا خوبی در شهرستان رفسنجان اعمال شد و به تدریج در سطح سرپایی آمارها رو به کاهش رفت، اما آمار بستری‌ها هنوز وضعیت مطلوبی ندارد ولی روند کاهشی در آمار بستری‌ها داریم به‌طوری که دو روز متوالی روی عدد ۱۱۴ ثابت ماندیم و سی‌ام آبان ۱۱۰ نفر قطعی داشتیم و صبح امروز ۱۰۴ نفر بستری قطعی داریم که نشان از تثبیت و کاهش کمی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه در بحث بستری مشکلات زیادی داشتیم و روزهایی بود که تا نیمه‌های شب با کپسول اکسیژن به بیماران اکسیژن می‌رساندیم، توضیح داد: در مقطعی ۲۰۰ بیمار مشکوک و مثبت داشتیم و با مشکلات فراوانی همراه بودیم، با خرید دستگاه اکسیژن‌ساز ۶۰۰ لیتری و هشت لیتری توسط مس، مدتی است که اکسیژن مورد نیازمان کافی است اما بیماران بدحالی داریم که متأسفانه در روزهای آینده آمار فوتی‌ها ادامه پیدا خواهد کرد اما تمام تلاش ما معطوف به کاهش مرگ و میرهاست.

وی اذعان کرد: تا زمانی که تولید ویروس را در جامعه کم نکنیم امکان ندارد بتوانیم در بخش درمان موفق باشیم این حرف‌هایی که در مورد شربت و قطره و جوشانده مطرح می‌شود همه بی‌ربط است هیچکدام اثر ثابت شده قطعی در کاهش مرگ و میر داخل بیمارستانی ندارد؛ لذا باید تمام فشارمان را در جهت پیشگیری بگذاریم.

اسماعیلی‌ندیمی در ادامه گفت: طرح شهید حاج‌قاسم سلیمانی در جهت اقدامات بهداشتی طرح بزرگی است باید تلاش کنیم وضعیت شهر را از وضعیت قرمز خارج کنیم تا مردم بتوانند به کسب و کارهای خود برگردند. طرح با قاطعیت و با استحکام اجرا شود بتوانیم نتایج مثبت آن را ببینیم.

وی اضافه کرد: باید کاری کنیم رفتار مردم تغییر قابل توجهی با برداشتن محدودیت‌ها نداشته باشد هیچکس نمی‌داند در زمستان وضعیت به چه صورت خوهد شد؛ لذا باید تغییر در رفتار با آموزش‌های مکرر و با رفتن درب خانه‌های مردم ایجاد کنیم و تغییر رفتار پایدار را در پایان سال ببینیم.

اجرای محدودیت‌ها سبب کاهش آمار  بستری‌ها و سرپایی‌ها شد

 احمد جمالی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین طرح‌هایی که در بحث کرونا مطرح شده همین است و اگر این طرح کامل و دقیق اجرا شود صد درصد در کنترل کرونا موفق خواهیم شد و قطعا آمار بیماران کاهش پیدا می‌کند.

وی یادآور شد: در اجرای محدودیت‌های اخیر آمار بستری‌ها و سرپایی‌ها نزولی شده و تا ۸۰، ۹۰ درصد با همکاری همه دستگاه‌ها توانستیم نتیجه بگیریم و تا حدودی پاسخ داد و امیدواریم تا یکی، دو هفته آینده کنترل بیماری را در شهرستان داشته باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: اگر بخواهیم موفق باشیم همه دستگاه‌ها باید پای کار باشند در رفسنجان درگیری مساجد، هیئت‌های مذهبی و موکب‌ها در این قضیه خیلی کمک می‌کند وقتی همه مردم پای کار باشند و در اجرای طرح کمک کنند مؤثر خواهد بود.

جمالی‌زاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه ظرفیت تست در رفسنجان به نسبت جمعیت خیلی خوب است که به همت خیران و مسئولان بوده است.

وی افزود: در چند روز آینده تست‌های سریع خواهیم داشت که در محله‌ها انجام و سریع‌تر بیماران را شناسایی می‌کنیم، بحث بیماریابی فعال، آموزش و اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی از راهبردهای این طرح است، باید بیمارانی که در منزل علامت‌دار هستند و نیاز به بستری ندارند رصد شوند و نگذاریم حال‌شان وخیم شود چون بعضی بیماران دیر مراجعه می‌کنند که متأسفانه از بین می‌روند.

جمالی‌زاده با اشاره به اینکه در هر منطقه یک کمیته محلی تشکیل خواهیم داد کمیته محلی با حضور یک مسئول مرکز خدمات جامع سلامت، یک نفر ناظر از ستاد معاونت بهداشتی، یک نفر از بسیج یک نفر هم به نمایندگی از هلال‌احمر است و یک نفر از معتمدان محله باشد، متذکر شد: با محوریت بسیج و مشارکت کمیته امداد، هیئت‌های مذهبی و موکب‌ها توزیع کمک‌های معیشتی با تشکیل تیم‌هایی در محله‌ها هدفمندانه خواهد بود.

انتهای پیام/۸۰۰۱۶/ب

 
آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزآمار بستری‌های کرونا در رفسنجان مطلوب نیست/طرح «شهید سلیمانی» با قاطعیت اجرا شودنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.