قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
زمان پیش ثبت نام دانش آموزان در مدارس شاهد فارس اعلام شد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموز بدو ورود به دبستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموز بدو ورود به دبستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز، محسن بهشتی پور در جلسه ستاد هماهنگی طرح سنجش نوآموزان فارس، از آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموز بدو ورود به دبستان از ۱۵ تیر ماه در ۶۸ پایگاه فارس خبر داد و گفت: سالانه قبل از بازگشایی مدارس برای دانش‌آموزان جدید طرح غربالگری در تمامی استان برگزار می‌شود که در سال گذشته نزدیک به ۸۰ هزار نوآموز پیش دبستانی و بدو ورود را در فارس ارزیابی کردیم که امسال با توجه به شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کرونا سنجش با تأخیر شروع می‌شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس، ضرورت اجرای طرح سنجش سلامت نوآموزان را اجرای قوانین فرادستی عنوان کرد و گفت: حرکت در راستای استانداردهای آموزشی بین المللی مبنی بر تشخیص به موقع کودکان در معرض خطر جهت سازمان دهی برنامه‌های آموزشی، جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه‌های مادی و معنوی کشور از طریق تشخیص به موقع مشکلات کودکان، ارتقا وضعیت بهداشتی، پیشگیری شاخص‌های بهداشتی جامعه و حرکت در جهت توسعه و ترقی کشور از دیگر ضروریات اجرای طرح سنجش است.

وی اولین هدف از اجرای طرح سنجش را پیشگیری از بروز و تشدید بیماری‌ها دانست و گفت: کمک به بهبود کیفی آموزش و کنترل بعضی از عوامل مؤثر بر افت تحصیلی، بررسی میزان شیوع اختلالات جسمانی و روانی نوآموزان بدو ورود به مدرسه، تهیه شناسنامه سلامت الکترونیک و دسترسی به اطلاعات جامع آموزشی، بهداشتی و خانوادگی به منظور استفاده و برنامه ریزی های آموزشی و بهداشتی مناسب متناسب با استعداد و توانایی نو آموزان از اهداف اجرای این طرح است.

ارائه توصیه‌های بهداشتی، آموزشی و روان شناختی به والدین و نوآموزانی که از مشکلات جزئی رنج می‌برند، بررسی ارتباط بین متغییرها و فراهم نمودن زمینه‌های مناسب تحقیقاتی و پژوهشی، کمک به اولیا دانش آموزان به منظور صرفه جویی در زمان و پرهیز از سردرگمی‌هایی که این امر با متمرکز کردن تمامی عوامل اجرایی در پایگاه سنجش محقق می‌شود، از دیگر اهداف اجرای طرح سنجش است که بهشتی پور به آنها اشاره کرد.

وی گفت: هر سال در کشور ۳ نوع پایگاه سنجش الف، ب و ج داشتیم و امسال با توجه به شرایط بحرانی در کشور مدل تغییر کرده و ۳ مدل ارائه دادند بحران کم، متوسط و شدید که توصیه ستاد ملی کرونا در اجرای مدل ۲ (بحران متوسط) است که شروع با تأخیر و اجرای فاصله گذاری اجتماعی همراه با تغییر در اجرا و ساختار است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس با بیان اینکه سالانه قبل از بازگشایی مدارس برای دانش‌آموزان جدید طرح غربالگری در تمامی استان برگزار می‌شود تصریح کرد: هر سال دانش‌آموزان بدو ورود به مدرسه در طرح اجباری غربالگری حضور می‌یابند و در صورتی که مشکلی نداشته باشد نتایج در سامانه ثبت می‌شود سپس به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه و در آنجا دیگر خدمات از قبیل واکسیناسیون و دیگر معاینات انجام می‌پذیرد.

بهشتی پور افزود: در هرکدام از قسمت‌ها اگر دانش آموز نیاز به ارجاع تخصصی داشته باشد به مراکز تخصصی بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی، هوش و تست اوتیسم مراجعه می‌کند و مجدداً به پایگاه و مراکز پایگاه‌های سلامت ارجاع داده می‌شود.

وی در توضیح مزایای اجرای طرح سنجش در پیش دبستانی گفت: مزایای انجام این کار کاهش استرس و فشار روانی در خانواده هاست چرا که اگر در این میان کودکی دچار مشکل تشخیص داده شود خانواده‌ها فرصت اصلاح و ما نیز فرصت ارائه مداخلات بهنگام را برای داریم.

بهشتی پور افزود: سال گذشته تعهد ما اجرای طرح برای ۵۰ درصد پیش دبستانی‌ها بود که امسال ۶۰ درصد است و با توجه به شرایط پیش آمده ما فقط تمرکزمان بر روی نوآموزان بد ورود به کلاس اول و مهرماه به بعد نوآموزان پیش دبستانی است.آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموز بدو ورود به دبستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.